هفت رفتار مثبت

هفت رفتار مثبت

چکیده :

هنر عشق ورزیدن

هفت رفتار مثبت

 

نیازهای اولیه عاطفی و رفتار اصولی برای ارائه مهر و محبت و دوست داشتن واقعی عبارتند از : عشق, مراقبت, شناخت, احترام, مقبولیت, ستایش, اعتماد. یک فرد زمانی احساس می کند که از نظر عاطفی به طور کامل تامین شده است که از این هفت عنصر به حد کافی بهره برده باشد. احساساتی مانند : رضایت, خوشحالی, شادمانی, وفاداری در پرتو تامین این نیازها به وجود خواهد آمد.

عشق : عشق رفتاری است بین دو شخص که در آن حس یکی شدن, اتحاد و شراکت وجود داشته باشد. اگر بخواهیم بدون هیچ پیش داوری به تعریف عشق بپردازیم, باید بگوییم که زن و مرد اگر چه در نظر با یکدیگر تفاوتهایی دارند, ولی وجود خود را در دیگری می بینند. عشق در نظر عاطفی همان احساس همدلی و یکی شدن است. همان احساسی که طرف را بر آن می دارد که با دیگری یکرنگ و یکدل شود

مراقبت : یعنی, زمانی که شخص احساس مسئولیت کرده و وظیفه و تامین نیازهای دیگری را به عهده خود می بیند. توجه بیش از حد و کوشش برای راحتی دیگری نشانه هایی از مراقبت است. هر چه بیشتر مراقب کسی باشیم به رفاه و آرامش او بیشتر توجه داریم و عوامل راحتی او در نظر گرفته و مهیا می کنیم. مراقبت از همسر به او ثابت خواهد کرد که برای ما عزیز و گرانقدر است.

شناخت : یعنی, بها دادن به احساس دیگری. وقتی نسبت به کسی ادراک و شناخت داریم فرض بر این است که نباید همه چیز را در همان لحظه طلب کنیم. شخص با جمع آوری اطلاعات و دقت و تامل روی آن می تواند به ادراک برسد و حرف هایش معنا و ارزش خاصی پیدا کند. از طریق ادراک می توان به درون دیگری پی برد.

احترام : چناچه با فردی از در احترام وارد شویم بیانگر آن است که ما به حق, خواسته ها و نیازهای او اذعان داریم.البته این اعتراف نه از روی ترس, بلکه تنها به دلیل ارزش دادن صورت می گیرد. احترام مبین این است که شخص تا چه اندازه برای ما قابل قبول, عزیز و مهم است.
رفتار توام با احترام باعث می شود که به شخصی که او را سزاوار خدمت می دانیم, خدمت نماییم.

ستایش : یا قدردانی به معنی آن است که زحمات و رفتار نیک دیگری را همیشه به یاد داشته باشیم و آن را تمجید نماییم. هر چه برای کارها و خدمات ارزش بیشتری قائل شویم, باعث می شود که میل و خواست کمک به دیگران در افراد بیشتر زنده شود. با قدردانی می توانیم به شخص نشان دهیم که لطف و محبت او ما را بی نهایت شادمان کرده است.

مقبولیت : چنانچه رفتاری از سر مقبولیت در برابر شخصی از خود بروز دهیم بیانگر این حقیقت خواهد بود که رفتار او ما را شادمان ساخته و پذیرای آن هستیم. روشن است که این پذیرش در مقابل کار منفی و نادرست صورت نخواهد گرفت. پذیرش یعنی, شخصی برای شما بسیار مهم و باارزش است. گاه پذیرش در قبال اشتباهات دیگران صورت می گیرد.

اعتماد : اگر به کسی اعتماد داشته باشید به منزله آن است که تمامی رفتار نیک و پسندیده او را قبول دارید. و در او صفاتی همچون شرافت, صداقت, امنیت, عدالت و صمیمیت را یافته اید. اگر نسبت به کسی اعتماد نداشته باشید, حس خوبی هم درباره او نخواهید داشت.
یک زن و شوهر هنگامی به اعتماد خواهند رسید که بدانند طرف مقابل قصد آزار و اذیت را ندارد. حس اعتماد به همسر باعث می شود که با کمال میل در صدد تامین نیازهای او برآیید.

 

این مقاله از " کتاب رموز موفقیت در زندگی زناشویی " اثر جان گری گرفته شده است.

 

  • 10 فروردين 1398
  • 1360
  • 0

امتیاز شما به این مطلب

تعداد امتیازها: 1

نظرات کاربران

شما هم میتوانید نظر خود را در رابطه با این مطلب برای ما ارسال نمایید.

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

مطالب مرتبط

اگر میخواهید آخرین پیشنهادات ما را در ایمیل شخصی خود دریافت کنید در خبرنامه ما عضو شوید.

Tracking ID:UA-117507657-1 /uploads/ticket/analytics.jpg